Schedule

 

*All sessions will be recorded unless otherwise noted

WELCOME
SUNDAY: 7:00 PM – 7:30 PM EDT.
ON-DEMAND SPECIAL TOPIC SESSIONS
Available On-Demand in Event Portal
MONDAY 7/12
TUESDAY 7/13
WEDNESDAY 7/14
MORNING KEYNOTES: 9:00 AM – 10:00 AM EDT.
Joseph Renzulli and Sally Reis
Del Siegle
Rachel McAnallen
STRAND BLOCK A: 10:15 AM – 11:30 AM EDT.
  1. Schoolwide Enrichment Model (SEM)—Renzulli & Reis (Monday)
    Tuesday and Wednesday:
    1. Elementary—Thom
    2. Middle/High School—Brigandi
    3. Using SEM in the Classroom—Waicunas
    4. Implementing SEM for Administrators, Coordinators, and School Leaders—Quatrano & Spataro
  2. Meeting the Needs of Your Student Mathematicians (Grades K – 8)—Firmender *Only available as live session
  3. Promoting Creativity and Creative Expression in Your Classroom—Kaufman
  4. Teaching with Concepts for Meaning, Depth, and Rigor—Little
  5. Books as Mentors: A Wide Range of Literature and Expository Texts for Igniting Readers, Thinkers, and Activists—Richards
  6. Motivation and Reversing Underachievement—Siegle
STRAND BLOCK B: 12:00 PM – 1:15 PM EDT.
  1. Brains Wired Differently: Understanding and Supporting 2e Students—Baum
  2. Enrichment Clusters: A Practical Plan for Real-World, Student-Driven Learning—Gentry
  3. Evaluating Your Gifted Program: Why? What? How?—Gubbins
  4. Creating Positive Social and Emotional Environments for Talented Students—Hébert *Only available as live session
  5. Creative Storytelling: Making Learning Creative and Kinesthetic—Herman
  6. Differentiating Curriculum AND Instruction—Kaplan
  7. Learning to Think, Thinking to Learn: Strategies to Promote Deeper Thinking, Inquiry, and Reasoning—Leppien
  8. Teaching with Concepts for Meaning, Depth, and Rigor—Little (Repeat offering from Block A)
  9. Rigor Not Rigor mortis: Escalating ELA, Literacy, and Thinking for High Ability Students—Richards
  10. Technology for Student-Centered Learning: Clicking Your Way to Socially Conscious, Tech-Infused Curriculum Design—Stargardter
STRAND BLOCK C: 1:45 PM – 3:00 PM EDT.
  1. Hands-on Enrichment in Science—R. Bothmer
  2. Curriculum Compacting and Differentiation in the Mixed-Ability Classroom (Grades K – 6)—Gilson
  3. Effective Gifted Program Design and Implementation Practices—Gubbins
  4. Creating Positive Social and Emotional Environments for Talented Students—Hébert (Repeat offering from Block B) *Only available as live session
  5. Integrating Arts and Creativity into the Core Curriculum—Lacina
  6. Learning to Think, Thinking to Learn: Strategies to Promote Deeper Thinking, Inquiry, and Reasoning—Leppien (Repeat offering from Block B)
  7. Technology for Student-Centered Learning: Clicking Your Way to Socially Conscious, Tech-Infused Curriculum Design—Stargardter (Repeat offering from Block B)
  8. Infusing the SEM: Head, Heart, Gut—Waicunas
AFTERNOON KEYNOTES: 3:30 PM – 4:30 PM EDT.
Marcia Gentry
Susan Baum
Sandra Kaplan